21 mei 2026

Onlangs ontving Vogellanden een delegatie van 14 zorgprofessionals uit IJsland. Deze groep, afkomstig van het Westfjords Healthcare Centre, bestond uit onder andere fysiotherapeuten, ergotherapeuten en een sportwetenschapper. Ze reisden speciaal af naar Zwolle om kennis te maken met onze werkwijze, met name onze Beleeftuin, de buitenactiviteiten voor patiënten en verbinding met de buurt. De therapeuten werken in een uitgestrekt en afwisselend gebied in het westen van IJsland, waar ze zorg bieden aan patiënten van alle leeftijden.

Presentatie en uitwisseling

Jeroen van Vilsteren, programmamanager Gezonde Leefstijl bij Vogellanden, heette de groep welkom. Hij legde uit hoe Vogellanden het IJslandse model gebruikt om de regio en de wijk Pierik te versterken. Dit model is een wetenschappelijk onderbouwde aanpak om middelengebruik (alcohol, tabak, drugs) onder jongeren te voorkomen en hun welzijn te verbeteren. De IJslanders hebben dit bereikt door een primaire preventieaanpak gericht op het creëren van een positieve leefomgeving, waarin jongeren gezond, veilig en kansrijk kunnen opgroeien, zonder middelengebruik. Hoewel de cijfers in IJsland indrukwekkend daalden, begonnen ze na 2018 toch weer te stijgen. Gezamenlijk kwamen ze tot de conclusie dat je nooit klaar bent, vertelt Jeroen: ‘Preventie, een gezonde generatie en leefomgeving zijn geen projecten die je kunt afronden. Ze verdienen blijvende aandacht.’

Vervolgens nam Jeroen de groep mee in Positieve Gezondheid, een visie en gespreksinstrument dat voor de IJslanders nieuw was. Toch sluit het mooi aan bij hun eigen werkwijze, omdat ook zij streven naar een zo goed mogelijk leven voor hun patiënten. Dit instrument maakt het tastbaar voor hun om met patiënten in gesprek te gaan over wat een ‘goed leven’ inhoudt.

Na de presentatie gingen de IJslandse bezoekers in groepjes uiteen om de verschillende therapievormen bij Vogellanden te ervaren, zoals PMT (Psychomotorische Therapie), ergotherapie en fysiotherapie. Zo kregen ze een praktische indruk van hoe wij onze cliënten begeleiden.

Complimenten en waardering

We ontvingen complimenten over ons IDT-gerichte werken (Interdisciplinair Team). De korte lijntjes en echte interdisciplinaire samenwerking zijn iets waar de IJslanders ook naartoe willen werken. Een mooi compliment, afkomstig uit een land dat bekendstaat om zijn uitstekende gezondheidszorg en tot de top 3 van gezondste landen ter wereld behoort. Sigga Lara Gunnlaugsdóttir, teamleider van de IJslandse groep, vertelde dat ze regelmatig op dit soort reizen gaan om inspiratie op te doen en als team sterker te worden. Ze was onder de indruk van wat wij bij Vogellanden hebben neergezet: ‘Het is prachtig om te zien hoe jullie de Beleeftuin en de therapiemogelijkheden inzetten. Sommige dingen, zoals de stapstenen en de heuvel om balans te oefenen, zijn eigenlijk heel simpel om bij ons te implementeren. Zo kunnen ook onze patiënten echt healing in nature ervaren.’

Meer nieuws